top of page

Su Arıtma Cihazı Pompası Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Su arıtma cihazlarında pompanın işlevi düşük basınçlı bölgelerde cihazından su almaya yarar. Şebeke suyu basıncının 3 barın altında kaldığı bölgelerde pompası olmayan su arıtma cihazı hiçbir şekilde çalışmaz. Pompa kullanılan su arıtma cihazları aynı zamanda elektriklidir. Yani su arıtma cihazının montajının yapılacağı yerlerde mutlaka elektrik akımı olması gerekir. Merkezi noktalarda şebeke suları genelde yeterli basınca sahiptir. Fakat köy, kasaba veyahut belde gibi bölgelerde şebeke basınçları yeterli değerlere sahip olmadığı için pompalı (elektrikli) cihaz kullanılmalıdır. Çünkü bu bölgelerde şebeke sularının basıncı oldukça düşüktür. Köy, kasaba ve belde gibi bölgelerde şebeke basıncı hidrofor ile destekleniyorsa pompalı (elektrikli) su arıtma cihazına ihtiyaç yoktur çünkü hidrofor ile şebeke basınç seviyesi istenilen düzeye getirilebilmektedir.


Su arıtma cihazlılarında şebeke basıncını dengeleme görevi üstlenen pompalar 2 kısımdan oluşmaktadır. Elektrik aksam kısmı ve pompa başlığı kısmı. Pompanın başlık kısmında bulunan pompa diyaframı ve contası zamanla aşınarak işlevini yitirir ve su kaçağımeydana getirir. Bu su kaçağı da zamanla metal parça üzerinde oksitlenme yaparak parça değişiminin gerçekleşmesine sebep olur. Elektrik aksamıyla da alakalı olan bu aşınma da adaptörün de etkisi vardır.


Su arıtma cihazlarında bulunan bir diğer parça da adaptördür. Adaptör elektrikleçalışan su arıtma cihazı pompasının elektriksel akımını 240w’dan 24w’a düşürerek tasarruflu ve sağlıklı çalışmasını sağlar. Su arıtma cihazlarındaki pompanın 24w ile çalışmasında büyük rolü olan bu parça elektrik kesintilerinde aşınarak pompayı da aşındırır. Bu sebeple su arıtma cihazlarında önemli bir yeri olan bu iki parça elektrikli su arıtma cihazlarında su alabilmemizi sağlayan parçalar olarak tanımlanabilir.

3 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page